Ulica Bohaterów Monte Cassino, czyli „Monciak” mierzy 635 metrów długości i jest najbardziej znanym „deptakiem” Sopotu.  To idealne miejsce na spacery o każdej porze roku, ponieważ wstęp mają tutaj tylko piesi, a spacerowicze mogą w każdej chwili skorzystać z bogatej oferty znajdujących się tutaj kawiarni i restauracji.

Ul. Monte Cassino to również wyjątkowa architektura gdzie zjawisko „konfliktu pokoleń” nie występuje. Rozmyślnie prowadzona polityka przestrzenna miasta powoduje, że na głównej ulicy kurortu dosłownie obok siebie można zobaczyć perełki architektury z końca XIX wieku, takie jak garnizonowy kościół pod wezwaniem św. Jerzego oraz nowoczesne pensjonaty i kamienice łączące w sobie klasyczny wygląd XIX wieku z nowoczesnością, wygodą i funkcjonalnością. Wielką gratką jest również możliwość ujrzenia z bliska słynnego Krzywego Domku. Nietypowa budowla o nieregularnych, opływowych kształtach znalazła się swego czasu na pierwszym miejscu listy najdziwniejszych budowli na świecie, opublikowanej przez portal Village of Joy.

Jednak Monciak to nie tylko ciekawa architektura, kawiarnie i restauracje, ale również tętniące 24 godziny na dobę życiem centrum kulturalno - rozrywkowe trójmiejskiej metropolii.  Ta ulica jest jak kameleon, który swoje oblicze zmienia w zależności od pory dnia i nocy. W ciągu dnia jest miejscem rodzinnych i turystycznych spacerów, niekiedy przeobraża się w miejsce wydarzeń artystycznych takich jak koncert lub improwizowany teatr miejscowych artystów, a wieczorami zmienia się ulicę dyskotek. To tutaj znajdują się najlepsze i najpopularniejsze kluby, w których występują najlepsi dj-je. Doskonała komunikacja z Gdańskiem i Gdynią zmieniają Monte Cassino nie tylko w centralny pasaż turystyczny Sopotu, ale również rozrywkowe centrum Trójmiasta.    

Mówiąc jednak o Monciaku nie można zapominać o artystach prezentujących tutaj swoje talenty: muzyczne, teatralne albo malarskie. Dzięki nim można z Sopotu wyjechać zachowując nie tylko piękne wspomnienia, ale również wspaniałą pamiątkę w postaci ręcznie namalowanego pejzażu, portretu lub karykatury. Uwiecznione na płótnie chwile spędzone w Sopocie z pewnością zawsze będą przypominały wyjątkowy spacer po jedynej takiej ulicy w Polsce.